آنچه بیماران مبتلا به درماتیت اتوپیک(اگزما) باید بدانند:
این بیماری بصورت ضایعات خشک، ملتهب وخارش دار در مناطق مختلف بدن مانند گونه ها، جلوی آرنج، پشت زانو یا سایر قسمتهای بدن بروز می کند. پوست این بیماران خشک می باشد. بنابراین رطوبت رسانی به پوست مهم است و این کار از طریق حمام کردن و یا آب رسانی به پوست صورت می گیرد. هر چند این کار هر روز می تواند صورت بگیرد ولی صابون در حدود 2 بار در هفته مصرف شود. صابونهای با pH خنثی یا صابون ها و شامپو بدن کرمدار بهتر است. در شیر خواران می توان به تشت آب شستشوی کودک صابون اضافه کرد و به تشت آب شستشوی نهایی کودک ماده ای مانند وازلین اضافه نمودکه پوست کودک را در بر بگیرد. به هر صورت بعد از استحمامو خشک کردن کودک برای نگهداری رطوبت در پوست کودک باید از موادی مانند وازلین یا مرطوب کننده کودکان استفاده شود. توصیه میشود برای خشک کردن پوست، حوله ملایم روی پوست لمس شود و حوله محکم روی پوست کشیده نشود. لباس این بیماران باید نخی باشد. در موارد سردی هوا بجای پوشاندن لباسهای کرکی و پشمی می توان چند لباس نخی روی هم پوشید. لباسهایی که روی پوست تماس دارند بهتر است با صابون لباسشویی یا مایعات لباسشویی شستشو شوند و از پودر لباسشویی پرهیز شود. پوشیدن لباس زیادی که منجر به عرق کردن بیمار شود اگزما را تشدید می کند. نور آفتاب در بیرون از شیشه به درمان کمک می کند. زیرا حاوی اشعه ماورا بنفش می باشد که حتی نور مصنوعی آن در درمان استفاده می شود ولی از ضد آفتاب های غیر حساس هم استفاده شود و مدت کوتاه در معرض آفتاب قرار داشته باشند. شنا کردن برای این بیماران مجاز است ولی بعدا برای زدودن کلر آب باید دوش گرفته شود و سپس مرطوب کننده مصرف کرد. گاهی اوقات آلرژی غذایی باعث ایجاد اگزماست. در صورت اثبات بندرت معدودی از غذاها پرهیز داده می شود باید در نظر داشت که به ماده غذایی جایگزین و رشد کودک نیز باید توجه داشت. مایت یا حیره که یک بند پای میکروسکوپی است می تواند با بروز درماتیت اتوپیک ارتباط داشته باشد. پس بایستی وسایل خواب قابل شستشو باشد مثلا بالش پر نباشد، مواد مصنوعی، اسفنج وپتو قابل شستشو می باشند. ملافه ها هر هفته با آب داغ شسته شوند، فرش در اتاق نباشد یا شسته شده باشند. عروسکهای خزدار در نایلون بسته بندی و جمع آوری شود. ویا هفتگی شسته شوند. گاهی استفاده از ملافه های ضد مایت نیز در بهبودی علایم کمک می کند. -عوامل روانی و عصبی در مواردی که بیماری مزمن و راجعه است می تواند نقش داشته باشد. میتوان از روشهایی که آرامش عصبی بیشتری ایجاد می کند، مانند یوگا بهره برد.
- استفاده مرتب از پمادهای حاوی کورتون در یک منطقه از پوست بیش از 1 هفته باعث نازکی پوست وایجاد عروق جدید درآن محل می شودولی بعد از 1 هفته میتوان یک یا 2 بار در هفته مجددا از آن پماد استفاده کرد. بهر صورت ابرسانی به پوست مفید است اگر فقط صورت وگردن مبتلا است میتوان حوله یا پارچه خیس بمدت 10 دقیقه و چند بار در روز روی ان قرار داد یا اگر دستها یا پاها می باشد چند بار در روز در تشت آب گرم قرار داد. بهر صورت بعد از انجام این کار باید بلافاصله وازلین یا مرطوب کننده مصرف کرد تا رطوبت در پوست باقی بماند. لوسیونها ارجح است زیرا حاوی آب بیشتری می باشند. 
 - خارش یک سیکل معیوب ایجاد می کند که باعث تشدید علایم اگزما می شود در صورت عدم توانایی در کنترل خارش، از داروهای ضد خارش میتوان استفاده کرد.

دکتر سهیلا آل یس
مرکز تحقیقات آلرژی
 

مرکز تحقیقات آلرژی
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
نشانی: شیراز، خیابان خلیلی، روبروی دبیرستان معارف، درب ورودی استخر نمازی، برج پژوهشی محمد رسول اله (ص)، طبقه ششم، مرکز تحقیقات آلرژی 
پست الکترونیک:  arc@sums.ac.ir